Понеділок, 15.10.2018, 14:43
Вітаю Вас Гость | RSS

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 89

Пошук
Наше опитування
Скільки вам років
Всього відповідей: 1762
Відвідувачі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

[ Повна статистика ]
Яндекс.Метрика

Каталог статей

Головна » Статті » Методична робота » Сценарії

Тютюн на лаві підсудних
Мета:
Дослідити фактори які впливають на початок вживання тютюну серед молоді. У чому полягає небезпека вживання тютюну для життя.
Формувати в учнів навички здорового способу життя,позитивної мотивації,свідомого ставлення до свого здоров’я.

Секретар. Встати!Суд іде!

Суддя. Ми сьогодні зібрались з приводу обвинувачення тютюну у тяжких моральних,психологічних та фізичних злочинах.

Секретар. Суд вислухає його коротку автобіографію. Тютюн був виявлений Христофором Колумбом,коли він висадився у 1492р. на узбережжя американського континенту. Двоє із його матросів таємно завезли листки й насіння тютюну в Іспанію. Спочатку ця рослина вважалась декоративною. Французький посол в Іспанії Ніко (1560р.) в подарунок дав своїй королеві Катерині Медичі листки тютюну. Від імені посла було утворено слово «нікотин». Але дуже швидко з’ясувалось,що паління не лікує,а калічить. Вперше почали боротись з нікотином в XIV ст. В Англії переслідували курців,їх відлучали від церкви,а російський цар Михайло Іванович Романов карав курців палками-різками,навіть наказував відрізати носи. Турецький султан Мурад IV забороняв паління тютюну під страхом смертної кари. Попри всі заборони,сьогодні паління тютюну є всесвітнім суспільне визнаним явищем. Воно стало однією з головних проблем охорони здоров’я всіх країн світу.

Суддя. Слово надається звинуваченню.

Прокурор. Шановний суд!Вивчаючи детальну справу тютюну,ми просимо заслухати свідчення компетентних спеціалістів.

Суддя. Будь ласка, викликайте свідків.

Прокурор. Я запрошую першого свідка. Прошу представтесь.

(Виходить лікар-лаборант)

Лікар-лаборант. Я- лікар-лаборант,працюю в лабораторії районної лікарні 10 років.

Прокурор. Яке ви маєте відношення до сьогоднішнього судового засідання?

Лікар-лаборант. Ось уже кілька місяців поспіль в хіміко-фармацевтичній лабораторії я досліджую тютюн. Стало відомим,що його листя та тютюновий дим містять близько 1200 найменувань шкідливих речовин. До прикладу найсильнішої отрути-нікотину 9%,вугільних смол-14%,вуглеводів-20%,білків-13%,ефірних масел-2%,а також,у значній кількості присутні:синильна кислота,оксид карбону,ціаністий водень,оцтова та мурашина кислоти,аміак,етилен,сполуки арсену, оксид нітрогену, фурфурол, бензопірен, навіть радіоактивний полоній. Під час паління вони утворюють тютюновий дьоготь-клейку суміш,яка забарвлює фільтр,у бурий колір.
За 1 рік курець поглинає дим в середньому від 6-8 тис. цигарок,тобто випалює 5 кг тютюну де є 30г.нікотину.А смертельною дозою для людини є тисячна частина цієї норми.

Адвокат. Пане суддя!Заперечую цей факт. Адже всім відомо,що навіть заядлі курці,які випалюють по 20 цигарок за один день одноразово та одночасно не помирають.

Суддя. Зауваження приймаються!Прошу свідка бути послідовним.

Лікар-лаборант. Шановний суд,я не помилився. Це доведено наукою. Справа в тому,що нікотин потрапляє до організму поступово,невеликими дозами. Сам організм сам організм його частково знешкоджує,крім того,тютюн виводиться з потом,сечею. Але отруєння організму відбувається поступово.

Прокурор. Дякуємо за свідчення. Суд,прошу вислухати наступного спеціаліста у цій справі. Представтесь будь ласка!

(Виходить лікар-терапевт)

Лікар-терапевт. Я лікар-терапевт до лікарні звертаються люди зі своїми хворобами. Досвід показує,що моїми пацієнтами дуже часто виявляються курці. Адже під час паління нікотин всмоктується слизовою оболонкою рота, носа, гортані, трахеї, легень, при ковтанні диму-слизовою оболонкою стравоходу й шлунку. Потрапивши в кров,отрута швидко розповсюджується по всьому організмі,викликаючи зміни в нервовій системі,роботі серця,легень,печінки,органів травлення,зору.

Прокурор. Просимо пояснити детальніше!

Лікар-терапевт. Насамперед паління вражає легені. Вдихання тютюнового диму змінює ритм дихання,пригнічує його глибину. Під час паління зменшується життєва ємність легень і погіршується насичення крові киснем,порушується вентиляція бронхів.
Курцям притаманний «тютюновий» кашель. Ми називаємо цей стан емфіземою легень. Вона починається із задишки. Жертви тютюну відчувають постійну задуху. Це відбувається в наслідок закупорки димом дрібненьких повітропровідних шляхів,які ведуть до повітряних кульок-альвеол. Повітря може потрапити в альвеоли,але вийти з них-ні. Тому деякі мої пацієнти вже в похилому віці не можуть обійтись без кисневого апарату. Встановлено,що тютюнопаління підвищує більш ніж у 10 разів ризик захворіти раком легенів,бронхів. Вміст бензопірену в тютюновому дьогті прискорює появу раку.
На серцево-судину систему особливо згубно впливають нікотин і чадний газ. Останній спричиняє крововиливи в стінках судин і накопичення в них холестерину,що стає однією з причин виникнення атеросклерозу. Викликаючи спазми великих судин,нікотин підвищує тиск,тим самим прискорюючи роботу серцевого м’яза для подолання додаткового тиску по проштовхуванню крові. Серце вимушене скорочуватись зайвих 20-25 тисяч разів на добу.
Оболонка рота подразнюється гарячим димом (40-45),викликаючи стоматит. Ясна стають блідими,часто кровоточать,тому що під впливом нікотину руйнується вітамін С. Судини стають ламкими,мало еластичними,що зменшує їх ємність і газообмін.
Зір,органи нюху,смаку. Нерідко вражається зоровий нерв,знижується гострота зору,порушується приймання спочатку зеленого,потім червоного,жовтого та синього кольорів.

Шлунок. Підвищується кислотність,що викликає виразку шлунку.

Нервова система. Нікотин і СО заважають постачанню кисню до тканин мозку. Що правда,нікотин спочатку розширює судини мозку ( стає «краще думати»), але потім вони звужуються, виникає кисневе голодування мозку. Порушується структура і функції нервових клітин і розвиваються стійкі неврози – головний біль, запаморочення, дратівливість, тремтіння рук. Людина постійно перебуває в пригніченому стані, втрачає сон, апетит.
Оксиди й нітрогени викликають зниження імунітету людини.
Коротка довідка: найпоширеніша пристрасть до тютюну в азіатських країнах, де населення мало обізнане про влив нікотину на організм людини. Тютюнова держава № 1 – Китай. В Індії щороку від захворювань пов’язаних з палінням помирає 1 мільйон людей. 99% сільських жителів нічого не знають про шкоду паління. У В’єтнамі палять 73% чоловіків.

Прокурор: Дякуємо! Я прошу вислухати наступного свідка. Представтесь будь ласка.

(виходить колишній курець)

Колишній курець. Я – колишній затятий курець. Майже весь свій вік я палив. Вважаю мою долю зруйнував підсудний. Ще у 20 років цигарки, яких я випалював по 20-30 штук на день, вливали на моє здоров’я непомітно. Я працював на машинобудівному заводі токарем, мав родину, житло. Вже у 30 років мені потрібно було лікуватись: мучила задуха, хронічний кашель, руки почали тремтіти, погіршився зір. На роботі мої вирізьблені деталі бракували, я не встигав з нормою виробітку. Невдовзі з роботи мене звільнили. Знайти нову роботу було нелегко, заробітку не було, палити став ще частіше. В сім’ї почались сварки, нервові напруження. Щоб купити цигарки, без яких я не уявляв життя, економив на їжі. Згодом виявили туберкульоз легень. З родиною мусив розлучитись, бо не хотів наражати сина і дружину на небезпеку зараження. Хворобу подолав тільки через 2 роки. Кинув палити, але здоров’я вже підірвано, родини немає, житло не постійне. Тепер я шкодую, що колись, у юні роки, заприятелював з підсудним, бо він виявився підступним ворогом.

Прокурор: Дякуємо! Слово надається спеціалісту з відділу статистики.

(виходить статист)

Статист. За останніми даними відділу статистики США в цій країні палить третина дорослого населення. Кожні 24 години через паління цигарок передчасно помирає 1 тис. осіб. Кожен рік американці витрачають 14 млрд. доларів на цигарки і ще 12 млрд. доларів на приналежності для паління. Якщо ще додати вартість лікування хвороб, спричинених тютюнопаління, то сума перевищить 100 млрд. доларів на рік. А за ці гроші можна побудувати і обладнати всіма новинками індустрії таке велике місто як Київ.
В Україні паління щороку викликає 33 тис. випадків захворювання раком легень, 900 тис. хронічних бронхітів, 1 млн. 200 тис.– ішемічної хвороби серця. А летальних випадків, пов’язаних з палінням, за останній рік зареєстровано 120 тис. загалом на землі - 1,5 млн.

Прокурор: Дякуємо! Звинувачення викликає останнього свідка. Представтесь будь ласка.

(виходить еколог)

Еколог: Я – представник Всесвітньої організації охорони природи.

Прокурор: Поясніть, яку ви маєте причетність до звинувачення тютюну.

Еколог. Хочу відмітити вплив тютюнового диму на навколишнє середовище та атмосферу зокрема. Людина,яка палить цигарку,вдихає повітря,забруднення якого у 384 тис. разів перевищує всі граничне допустимі норми. А вдихати повітря з тютюновим димом біля курця у 4 рази шкідливіше,ніж вихлопні гази безпосередньо з труби автомобіля. Треба наголосити,що протягом останніх десятиліть тютюн став набагато отрутнішим ніж,скажімо,в XIX ст. Це спричиняється високою гігроскопічністю тютюнових листків,які активно поглинають із повітря шкідливі домішки,кількість яких сьогодні далі зростає.
Особливої шкоди паління завдає жіночому організму. Воно неприпустиме для вагітних жінок-це в 100% випадків призводить до ненормального розвитку дитини,народження мертвих дітей,або дітей з розумовими вадами.

Прокурор. Дякуємо!Хочу додати,що поширенню паління серед молоді сприяє барвиста іноземна реклама. А між тим така реклама в США давно заборонена,і взагалі,палити на заході стало немодно,а на людей,які палять,дивляться як на неосвічених.
Шановний суд,присяжні!Звинувачення не має більш обґрунтованих та змістовних фактів,що вже прозвучали,які свідчать про вину підсудного,тютюну у скоєних злочинах.
Суддя. Суд вислухав звинувачення. Слово надається захисту.

Адвокат. Дякую,панове суддя. Уважно слідкуючи за ходом звинувачення,шановний суд,присяжні не слід забувати,що перед судом постала звичайнісінька рослина. А хіба ця проста,безпомічна сама по собі особина може зробити злочин?Чи може вона за 1 рік вбити 1,5 млн. людей,коли її життя в будь-який момент знаходиться під загрозою?До слухання суду я запрошую свідка. Представтесь,будь ласка.

(Виходить ботанік)

Ботанік. Я-ботанік. Вже багато років я досліджую основні види рослин родини пасльонових. Слід відмітити,що тютюн справжній-це однорічна культура висотою 50-120 см, має розгалужене стебло,довго черешкові широкі яйцеподібні цілокраї листки,жовтувато-зелений віночок,цвіте на території України у липні-серпні. Слід пам’ятати про космічну роль будь-яких рослин га Землі,в тому числі й тютюну. І цей рід,шановні,під впливом сонячного світла у своїх листках засвоює неорганічні сполуки,перетворюючи в органічні,та постачає в повітря життєво необхідний кисень. Крім того,ця рослина розпушує ґрунт,після відмирання утворює перегній.

Адвокат. Дякуємо!Захист викликає наступного свідка. Представтесь,будь ласка.

(Виходить пасічник)

Пасічник. Я пасічник. Вже не один рік я займаюсь бджільництвом на території України,зокрема в Автономній Республіці Крим. У мене велика пасіка. Як відомо,квітучі,запашні луги,троянди,едельвейс та працьовиті бджоли-це невід’ємні атрибути отримання цілющого меду. Внаслідок довгого періоду цвітіння тютюну другій половині літа бджоли збирають нектар, з якого одержують товарний мед. Хоча через гіркий смак тютюновий мед не використовується як харчовий продукт, однак він стає в пригоді на період зимівлі бджіл, коли залишається у вуликах. Так мої бджоли безпечно переносять холодну пору року.. ця жовто-зелена квітуча рослина приносить пасічникам лише користь.

Адвокат: Дякуємо! Захист просить виступити наступного свідка. Представтесь будь ласка.

(виходить домогосподарка)

Домогосподарка: Хочу сказати, що я використовую тютюнове листя у домашніх практичних справах. В мене є хутряні та вовняні зимові речі. Без особливого догляду і захисту влітку у них може оселитись міль. А личинки молі, як відомо, поїдають вовну, хутро, псують його. Річ стає непридатною. Щоб якось захистити свій гардероб, я пересипаю речі тютюновим листям. Його запах відлякує злісних комах.
До того ж, мій чоловік займається садівництвом. Він неодноразово кропить фруктові дерева та кущі «тютюновим» чаєм, відлякуючи шкідників саду. Для нас і багатьох людей тютюн служить у господарстві лише на користь.

Адвокат: Дякуємо! Захист просить вислухати наступного свідка. Представтесь будь ласка.

(виходить юна дівчина)

Дівчина: Я – школярка. Мені 15 років.

Адвокат: Що ви можете додати до захисту підсудного?

Дівчина: До знайомства з цигаркою в моєму житті зовсім не було друзів. Я цілими днями вдома самотньо нудьгувала. Але коли на вулиці запропонували цигарку, я відчула себе впевненою і сильною. Я стала ближчою з однолітками, більш модною і сучасною. Тепер у мене багато друзів. Тютюн нас зближує, підштовхую до відвертих розмов, яких мені не вистачало раніше.

Адвокат: Дякуємо! Захист просити вислухати останнього свідка. Представтесь будь ласка.

(виходить бізнесмен)

Бізнесмен: Я – бізнесмен.

Адвокат: Які ви маєте факти до захисту підсудного?

Бізнесмен: Тільки 3 роки тому я був бідним. Але завдяки тютюну, який почав купувати у фермерів на Півдні України та виготовляти у Києві цигарки, я став одним з найбагатших жителів міста. Це справа досить прибуткова не лише для мене, а й для держави. Сплачуючи величезні суми податків, платежів до пенсійного фонду – від цієї діяльності наповнюється державна скарбниця.

Адвокат: Дякуємо! Шановний суд, присяжні! Захист ще раз вас просить згадати, що тютюн – це рослина, яка має певні властивості як і будь-яка інша. Попри усі звинувачення ніхто не бачив, щоб ця рослина самовільно руйнувала долі, організм людей, врешті атмосферу. Я можу лише додати, що підсудний сам став жертвою в руках Всесильної Людини!

Суддя: Панове Присяжні, до якого висновку ви прийшли вислухавши захист і обвинувачення?

Присяжні: Тютюн винен не більше ніж будь-яка інша жива рослина. Людина ж наділена розумом. Саме вона має право користування, володіння тютюном та його розпорядженням. Останнє право вибору залишається за людиною-розумною: використовувати тютюн на благо собі чи ним руйнувати та вбивати свій організм.

Суддя: Високий суд постановляє: тютюн винен у ненавмисних вбивствах. Людина ж, втручаючись у закони природи, масово культивуючи та переробляючи тютюн, має завжди самостійно прогнозувати наслідки своєї діяльності. Повна відповідальність вибору лежить лише на людині.
Категорія: Сценарії | Додав: Organizator (17.10.2012)
Переглядів: 710 | Теги: нетрадиційні уроки, виховні заходи зі здоровя, здоровязберігаючи технології, профілактика паління, КЗШ № 89 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Друзі сайту
Хмаринка тегів

School89 © 2018
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz