Четвер, 25.04.2024, 05:21

Головна » Статті » Уроки » Захист Вітчизни (10кл)

Урок №27

Тема: Збройні сили України – військове формування держави

Тема: Конституція та закони України про Збройні сили України

Навчально-виховна мета: Ознайомити учнів з положеннями Конституції та законів України стосовно оборони держави та її Збройних сил.

Навчальні питання:

1.      Конституція України про призначення Збройних сил України та інших військових формувань.

2.      Закони України про відродження, засади діяльності націо­нальних Збройних сил.

3.      Структура та завдання Збройних сил України.

Місце проведення: кабінет з предмета «Захист Вітчизни». Час: 45 хв.

Навчальні посібники: Конституція та закони України про ЗС; підручник «Захист Вітчизни» (Біла книга, 2008).

ВСТУПНА ЧАСТИНА: 5-7 хв.

Рапорт командира взводу, привітання. Перевірка наявності учнів, їх зовнішнього вигляду.

Відпрацювання військового привітання на місці опитування.

ОСНОВНА ЧАСТИНА: 33-35 хв. Конституція України, ст. 17.

Захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є най­важливішими функціями держави, справою всього українського народу.

Оборона України, захисти її суверенітету, територіальної ці­лісності і недоторканності покладаються на Збройні сили України.

Забезпечення державної безпеки і захист державного кордо­ну України покладається иа відповідні військові формування та правоохоронні органи держави, організація і порядок діяльності яких визначаються законом.

Україна 24 серпня 1991 р. проголосила незалежність і від­сутність будь-яких посягань на територію або майно інших країн. Однак нині не виключена можливість воєнних конфліктів і те­рористичних актів, які можуть загрожувати суверенітету нашої країни. 6 грудня 1991 р. Верховна Рада прийняла постанову про утворення Збройних сил, а 19 жовтня 1993 р. постановила вва­жати цей день святом — Днем Збройних сил України.

Закони, які забезпечують обороноздатність держави

Основний закон — Конституція України (оголошено про при­значення ЗС та інших військових формувань).

«Про оборону України» (система структур, які всебічно забез­печують захист держави від внутрішніх і зовнішніх впливів або втручань).

«Про Збройні сили України» (ЗС як ланка системи, яка від­повідає за захист Вітчизни).

«Про прикордонні війська України».

«Про цивільну оборону України» (захист як у мирний час, так і під час бойових дій чи терористичних актів).

«Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей».

«Про воєнну доктрину України» (ключовий закон під час вибору політичного напрямку розвитку країни).

Конституція України

Обов'язки (громадянина) військовослужбовця:

виконувати закони держави;

виконувати правила суспільного життя;

додержуватись загальнодержавної ідеології та законів;

не брати участі у страйках та ін.

Права та свободи військовослужбовців:

недоторканність особистості;

гідне матеріальне забезпечення;

право на освіту, житло, охорону здоров'я;

свободу совісті, віри тощо;

можуть бути обраними на суспільні посади.

Воєнна доктрина Воєнна доктрина (ВД) — це прийнята державою система по­глядів і положень про військову безпеку, про розвиток Збройних сил, їх існування та використання. ВД України має оборонний, миролюбний характер.

Основні напрямки реалізації Воєнної доктрини:

прагнення вирішувати всі міжнародні проблеми невоєнізова-ним шляхом;

забезпечення оборони держави воєнними засобами на належ­ному рівні;

організація боєздатних Збройних сил;

Воєнна доктрина виходить із того, що державний кордон України визначено остаточно, а держава не має територіальних претензій до жодної держави. Україна ніколи першою не розпо­чне бойові дії проти іншої держави.

Використання Збройних сил можливо тільки в разі збройної агресії, посягань на територіальну цілісність і за умов виконання Україною міжнародних зобов'язань.

Форма збройної боротьби:

стратегічне розгорнення;

відбиття повітряно-космічного удару противника;

перехід до стратегічного наступу або оборони.

Принципи діяльності Збройних сил України

Збройні сили України будуються і здійснюють свою діяльність на основі таких принципів:

демократії і гуманізму (потужна армія неможлива без дис­ципліни; порушення законів тягне за собою дисциплінарну та кримінальну відповідальність);

єдиноначальності та колегіального вироблення рішень (коман­дир несе відповідальність за власне рішення, але приймаючи їх, повинен враховувати думку, позицію колегіального органу: військової ради, зборів офіцерів, солдатів);

загального військового обов'язку;

добровільного вступу на кадрову військову службу (за конт­рактом);

дотримання військової дисципліни;

гласності в діяльності ЗС і збереження державної та військо­вої таємниці;

принцип позапартійності (армія і флот перебувають поза політикою, а військовослужбовці не можуть бути членами політичних партій, організацій, рухів);

гарантованого соціально-правового захисту військовослужбовців.

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА: 5 хв.

Наголошення на темі, цілях уроку та якості їх засвоєння; підсумки виконання стройових прийомів і відповідей на конт­рольні питання, активності в бесіді.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: вивчити підручник, с. 12-18.

Категорія: Захист Вітчизни (10кл) | Додав: vindisel (27.02.2011)
Переглядів: 3318 | Теги: Збройні сили України – військове фо, Збройні силиукраїни на захисті вітч, Конституція та закони України про З | Рейтинг: 0.0/0