П`ятниця, 19.04.2024, 19:03

Головна » Статті » Уроки » Захист Вітчизни (10кл)

Урок №38

Тема: Хімічна зброя

Навчально-виховна мета: ознайомити учнів з хімічною зброєю.

Навчальні питання:

Призначення, характеристика хімічної зброї.

Бойові отруйні речовини, їх вплив на організм людини.

Осередок хімічного ураження.

Місце проведення: кабінет з предмета «Захист Вітчизни». Час: 45 хв.

Навчальні посібники: підручник «Захист Вітчизни». Матеріальне забезпечення: наочні посібники «Цивільна обо­рона».

ВСТУПНА ЧАСТИНА: 10-12 хв.

Шикування учнів, рапорт командира взводу, привітання, пе­ревірка юнаків та їх зовнішнього вигляду.

Оголошення теми, мети та порядку проведення уроку. Стройове тренування: повороти на місці та під час руху.

ОСНОВНА ЧАСТИНА: 28-30 хв.

Хімічна зброя — це зброя масового ураження, дія якої ґрун­тується на токсичних властивостях деяких хімічних речовин. Хі­мічна зброя складається з трьох основних компонентів: отруйних речовин, хімічних боєприпасів і засобів їх транспортування до цілі.

Отруйні речовини (ОР) — хімічні сполуки, здатні уража­ти людей і тварин на великих площах, заражати місцевість, водойми. Існує така класифікація ОР за характером токсичної дії:

1.            Нервово-паралітичної дії: зарин, зоман, Ві-Екс.

2.            Шкірнонаривні: іприт.

3.            Загальної отруйної дії: синильна кислота, хлорціан.

4.            Задушливі: фосген.

5.            Психохімічні: Бі-Зет (тимчасової дії).

6.            Подразнювальні: хлорацетофенон, адамсит, Сі-Ар, Сі-Екс (тим­часової дії).

Залежно від тривалості:

1.            Стійкі ОР: Бі-Екс, зоман, іприт.

2.            Нестійкі: синильна кислота, хлорціан, фосген.

Залежно від швидкості дії на організм:

1.            Швидкодіючі: зарин, зоман, синильна кислота, хлорціан, Сі-Екс, Сі-Ар.

2.            Повільнодіючі: Ві-Екс, іприт, фосген, Бі-Зет.

Застосовуються отруйні речовини в краплиннорідкому стані, вигляді газу (пари) й аерозолю (туману, диму).

Нервово-паралітичні ОР викликають головний біль, нудоту,міоз, судоми, втрату свідомості.

Шкірнонаривні ОР уражають шкірний покрив, органи дихання, очі. При попаданні крапель на шкіру з'являються почервоніння, потім пухирці, а потім — виразки.

При вдиханні загальноотруйних речовин відчувається: запах кого мигдалю, металевий присмак, оніміння кінчика язика, тривожність, жар у роті.

Задушливі ОР спричиняють: кашель, стиснення в грудях, запаморочення, болі в серці, нудоту. Після являються задуха, кисневе голодування, серцева слабкість.

Психохімічні ОР викликають сухість у роті, прилив крові до шкіри, прискорене серцебиття, погіршення зору, психічний розлад рушення свідомості, мислення, слухові галюцинації, марення).

Подразнювальні ОР викликають жар, біль у роті, горлі та

сильне сльозовиділення, кашель, утруднення дихання.

Осередком хімічного ураження називається територія, що гнала безпосереднього впливу ОР. При цьому утворюється заражена хмара; її називають первинною. Вторинна хмара склада­вся з парів ОР і СДОР.

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА: 5 хв.

Наголошення на темі, цілях уроку, якості їх освоєння; під­биття підсумків виконання стройових прийомів учнями, їх участі в бесіді (відповіді).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: вивчити підручник, с. 241-245.

Категорія: Захист Вітчизни (10кл) | Додав: vindisel (20.02.2011)
Переглядів: 2131 | Теги: отруйні речовини, ор, захист населення, зорин, СДОР, Хімічна зброя, урок ДПЮ 10 клас, зоман | Рейтинг: 0.0/0