П`ятниця, 29.03.2024, 03:03

Головна » Статті » Уроки » Захист Вітчизни (10кл)

Урок № 44

Тема: Звичайна зброя

Навчально-виховна мета: ознайомити учнів з сучасними зви­чайними засобами ураження.

Навчальні питання:

1.      Осколкові боєприпаси.

2.      Запалювальна зброя.

3.      Боєприпаси об'ємного вибуху.

Місце проведення: клас з предмета «Захист Вітчизни».

Час: 45 хв.

Навчальні посібники: підручник «Захист Вітчизни».

Матеріальне забезпечення: наочні посібники «Цивільна обо­рона».

ВСТУПНА ЧАСТИНА: 10-12 хв.

Шикування учнів, рапорт командира взводу, привітання, пе­ревірка учнів.

Оголошення теми, мети та порядку проведення уроку. Стройове тренування: повороти на місці.

ОСНОВНА ЧАСТИНА: 28-30 хв.

Сучасні звичайні засоби ураження

До звичайних засобів ураження відносять різного виду осколкові боєприпаси та запалювальну зброю. Осколкові боєприпаси призначені головним чином для ураження людей. Найефективніші боєприпаси цього типу — кульові бомби. Особливістю таких боєприпасів є величезна кількість кількох сотень до кількох тисяч) осколків масою від частин а до кількох грамів. Кулькові протипіхотні бомби можуть и розміром від тенісного до футбольного м'яча та містити до тис. металевих або пластмасових кульок діаметром 5-6 мм. радіус ураження такої бомби залежно від калібру — від 1,5 до м. Кулькові бомби скидають з літаків у спеціальних упаковках касетах), що містять 96-640 бомб. Під дією виштовхувального ряду касета над землею руйнується, кулькові бомби розліта­вся та вибухають на площі до 250 тис. м2. Оснащуються вони ними підривачами — інерційними, натискної, натяжної або сповільненої дії. Наприклад, коли з касети розсіюють протипі-ні міни, то кожна міна при ударі об землю викидає дротики-вусики. Якщо до них доторкнутися, то міна підлітає на висоту людського зросту і вибухає в повітрі. Такі боєприпаси завдають багато поранень (ефект граду).

Запалювальна зброя призначена для ураження живої сили, знищення населених пунктів, промислових об'єктів, лісових масивів. Основу запалювальних боєприпасів становлять запалювальні речовини та суміші, їх поділяють на такі групи:

·         запалювальні суміші на основі нафтопродуктів (напалми);

·         металізовані запалювальні суміші (пірогелі);

·         терміт і термітні сполуки;

·         звичайний або пластифікований фосфор.

Основу запалювальних боєприпасів різних типів становлять авіаційні запалювальні бомби та баки, а також касети, заправлені запалювальними бомбами, та вогневі фугаси.

Боєприпаси об'ємного вибуху, або «вакуумна бомба» — авіаційна касета, наповнена рідким окисом етилену. Під час вибуху утворюється аерозольна хмара діаметром до 15 м. Вона переміщуються з киснем повітря і підривається в кількох місцях спеціальними детонаторами. У зоні детонації за кілька десятків мікросекунд

досягається температура 2500-3000°С. У момент вибуху всередині хмари з паливно-повітряної суміші утворюється відносна порожне­ча. Головним уражальним чинником боєприпасів об'ємного вибуху є ударна хвиля. Ці боєприпаси за своєю потужністю займають проміжне становище між ядерними та фугасними боєприпасами. Надлишковий тиск у фронті ударної хвилі на відстані 100 м від центра вибуху може досягти 100 кПа (1 кгс/см2).

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА: 3-5 хв.

Наголошення на темі, цілях уроку, якості їх освоєння; під­биття підсумків виконання стройових вправ учнями, їх участі в бесіді (відповіді).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: вивчити конспект, підручник, с. 246-248.

Категорія: Захист Вітчизни (10кл) | Додав: vindisel (22.03.2011)
Переглядів: 3342 | Коментарі: 1 | Теги: поурочне планування, Збоя, засоби ураження | Рейтинг: 1.0/1