Четвер, 25.04.2024, 23:15
Вітаю Вас Гость | RSS

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 89

Пошук
Наше опитування
Скільки вам років
Всього відповідей: 1803
Відвідувачі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

[ Повна статистика ]
Яндекс.Метрика

Каталог статей

Головна » Статті » Вчителю інформатики » Інформатика (9кл)

Урок №8

Клас:9

Тема: Поняття файлової системи

Дата _____________________

Учитель ___________________________

Мета: ознайомити учнів з поняттям «файлова система», «файл», «каталог», ім'я та розширення імені файла; ввести означення імен запам’ятовувальних пристроїв.

Тип уроку: вивчення й первинне закріплення первинних знань.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютер, інструкції з ТБ у комп’ютерному класі.

Програмне забезпечення: __________________________________________________________

 

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1.     Перевірка завдання заданого за підручником.

2.     Методичний прийом «Упізнай мене»

Один учень описує спосіб виконання дії на комп’ютері. Інший учень повинен визначити та назвати цю дію. Варіанти дій:

1)     відкрити вікно «Мій комп’ютер»

2)     вивести на екран зміст диска С;

3)     спорожнити кошик;

4)     упорядкувати значки на робочому столі за типом;

5)     встановити фоновий малюнок;

6)     налагодити заставку;

7)     налагодити колір і шрифт для зображення елементів інтерфейсу;

8)     змінити вигляд значка папки;

9)     змінити розділення екрана;

10)  змінити вигляд відображення папок та файлів у вікні.

3.     Творча робота «Види вказівника миші».

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Асоціації на дошці. На дошці записується поняття «файлова система». Учні називають ознаки цього поняття або асоціації, яке воно в них викликає. Коли асоціації закінчуються, вчитель пропонує учням відобразити найхарактерніші для подальшої роботи.

ІV. Вивчення нового матеріалу (міні-лекція)

План вивчення теми

1.     Поняття файлової системи.

2.     Відмінності між поширеними файловими системами.

3.     Поняття файла, каталогу.

4.     Ім'я файла та каталогу, розширення імені файла.

5.     Імена зовнішніх запам’ятовувальних пристроїв, шлях до файла.

 

Об'єкти файлової системи — це файли, які містяться у каталогах.

Файли та каталоги розташовуються на пристроях зберігання даних, наприклад на жорстких дисках.

Файли, каталоги і пристрої зберігання у вікнах Windows ХР зображуються різними значками

У вікнах також відображуються ярлики — значки маленьких файлів, які зв'язані з іншими об'єктами операційної системи та спрощують переміщення каталогами (з ярликами ви працюватимете в наступному розділі).

Значки каталогів мають вигляд папок, на ярликах у лівому нижньому куті є квадратик зі стрілкою, а вигляд значка файлу може бути різним залежно від типу файлу

Деякі папки мають спеціальні значки.

Це стандартні папки, які є на всіх комп'ютерах, де встановлено ОС Windows ХР:  

Пристрої зберігання даних

Щоб уведені або створені іншим способом дані не зникли після вимкнення комп'ютера, їх необхідно записати у вигляді файлів на пристрої зберігання даних: жорсткому диску, CD- або DVD-диску, флеш-накопичувачі чи дискеті. 

Довідатись, які пристрої зберігання встановлено на комп'ютері, можна, переглянувши вміст папки Мій комп'ютер, що відкривається за допомогою команди Пуск ► Мій комп'ютер або значка з тією самою назвою на робочому столі.

Кожному доступному пристрою зберігання у вікні Мій комп'ютер відповідає певний значок, а всі пристрої поділено за категоріями: Жорсткі диски, Пристрої зі знімними носіями (дисководи для дискет і оптичних дисків та флеш-накопичувачі),Мережні диски (розташовані на інших комп'ютерах локальної мережі) тощо. Двічі клацнувши значок пристрою, ви відкриєте його вікно. У ньому можна відкривати файли та папки, розташовані на відповідному пристрої, а також переміщувати, копіювати, перейменовувати та видаляти їх.

Стандартні імена пристроїв зберігання даних

Пристрої зберігання даних в операційній системі Windows іменують за певними правилами. Цих же правил дотримано майже в усіх операційних системах, що працюють на IBM-сумісних комп'ютерах. А саме: пристрої називають літерами англійського алфавіту, причому перші літери призначають стаціонарним пристроям (дисководам для дискет, потім — жорстким дискам, потім — дисководам для оптичних дисків), а наступні літери відведено знімним і мережним пристроям.

Після останньої літери, що іменує оптичний дисковод, решту алфавіту використовують для позначення знімних та мережних дисків. Зазвичай мережні диски позначають літерами із середини та кінця алфавіту, а знімні — літерами, що йдуть відразу після літер, призначених стаціонарним пристроям.  

Шлях до файлу

Структуру файлів та папок можна зобразити як дерево, де диск є коренем, папки — гілками, а файли — листками. Уявімо нелітаючу комаху, яка хоче дістатися від кореня дерева до його листя. Вона повзтиме від кореня по гілках певним шляхом, і до кожного листочка існуватиме лише один такий шлях. Так само існує лише один шлях від кореня-диска до будь-якого файлу, що на цьому диску міститься. Такий шлях називається повним, оскільки дає змогу однозначно визначити адресу файлу на комп'ютері.  

Повний шлях записують за певними правилами.

Спочатку вказують ім'я диска, ставлять двокрапку (:) та записують послідовність імен каталогів, перед кожним з яких розміщують зворотну скісну риску (\). У кінці зазначають ім'я файлу. 

Наприклад: D:\My texts\Stories\file.txt

Цей шлях означає, що:

• файл file.txt міститься в папці Stories;

• папка Stories міститься в папці My texts;

• папка My texts розташована в кореневому каталозі диска D.

Слово «корінь» тут — не просто метафора; кореневим називають каталог самого диска, адже він не міститься в жодному іншому каталозі. Рис. 8.4. Вікно програми Провідник Кореневий каталог — каталог, який не міститься в жодному іншому Ь каталозі.

В одному вікні водночас може відображатися вміст лише однієї папки. Щоб побачити вміст іншої папки, до неї потрібно перейти. Процес переміщення дисками та папками називають навігацією.

Для навігації в ОС Windows є спеціальна програма — Провідник, але переміщуватися папками можна й за допомогою звичайних вікон.

Програма Провідник

Програма Провідник входить до набору стандартних засобів Windows ХР.  Її запускають командою Пуск ► Всі Програми ► Стандартні ► Провідник або командою Провідник контекстного меню будь-якої папки.

Відмінність між вікном папки та вікном програми Провідник полягає в тому, що ліворуч у вікні Провідника відкрито дерево папок. 

Якщо його закрити, відобразиться область завдань, і вікно Провідника перетвориться на звичайне вікно папки. Переключати режими відображення дерева папок та області завдань можна й за допомогою кнопки http://informatic-10.at.ua/urok8/11.jpg (Папки) на панелі інструментів.  

Навігація деревом папок

Якщо у програмі Провідник у дереві папок виділити значок папки або пристрою, то у правій частині вікна програми відобразиться їхній вміст.

Щоб переглянути структуру певної папки безпосередньо в дереві, потрібно клацнути позначку http://informatic-10.at.ua/urok8/52.jpg поруч з її значком. Буде показано папки, що містяться в цій папці, а замість позначки http://informatic-10.at.ua/urok8/52.jpg з'явиться http://informatic-10.at.ua/urok8/53.jpg; якщо клацнути на ній, структуру папки буде приховано.

Навігація вікнами папок

Переміщуватися папками можна у двох напрямах: від папки до її підпайок та у зворотному.

У першому напрямі (тобто «вниз») навігація здійснюється дуже просто: достатньо відкрити підпапку, двічі клацнувши її, і вміст підпанки відобразиться в активному вікні.

Для навігації у зворотному напрямі, «вверх», призначена кнопка  (Вгору).

Є ще дві зручні кнопки:  (Назад), що дає змогу перейти на попереднє місце перегляду, і    (Вперед), за допомогою якої цей перехід скасовують.

Якщо клацнути стрілку поряд із кнопкою (Назад) або  (Вперед), то буде відображено список тих папок, куди можна перейти відразу.

Згадані три кнопки розміщено на панелі інструментів

Звичайні кнопки, що відображується в кожному вікні папки під рядком меню.

Структура даних у файловій системі Windows ХР дещо відмінна від тієї, яку бачить користувач. Операційна система створює для користувача "надбудову" над пристроями зберігання — папку Мій комп'ютер. Це зручно, оскільки з'являється єдина точка доступу до всіх таких пристроїв.

Але і над папкою Мій комп'ютер є «надбудова» — папка Робочий стіл, вміст якої ми бачимо на робочому столі Windows.

Робочий стіл забезпечує швидкий доступ до найважливіших даних, адже на ньому, як уже зазначалося, розміщують найпотрібніші об'єкти або їхні ярлики.

 Однак слід розуміти, що у файловій системі коренем дерева папок може бути лише диск, а Робочий стіл, Мій комп'ютер і всі інші стандартні папки містяться на дисках, а не над ними.

Робочий стіл — це папка, повний шлях до якої має такий вигляд:

C:\Documents and Settings\AII Users\ Рабочий стол

Усі об'єкти цієї папки відображуються на робочих столах всіх користувачів цього компьютера. На робочих столах користувачів можуть відображуватися також й інші об'єкти.

Спосіб подання інформації про файли і папки у вікні можна змінити, скориставшись командами меню Вигляд або кнопкою http://informatic-10.at.ua/urok8/58.jpg (Подання) панелі інструментів Звичайні кнопки.

Таких способів загалом є п'ять. 

 

V. Засвоєння нових знань і вмінь

1.     Робота з підручником

2.     Робота з додатковим матеріалом

3.     Додаткові завдання

1)     заповнити таблицю. 

4.     Робота за комп’ютером

VІ. Підбиття підсумків уроку

VІІ. Домашнє завдання

1.     Завдання за підручником

2.     Підготувати повідомлення «Правила, за якими обираються назви файлів та каталогів».

 

 

 

Категорія: Інформатика (9кл) | Додав: vindisel (15.03.2011)
Переглядів: 3377 | Коментарі: 1 | Теги: мережа, директорыя, компютер, робочий стыл, ярлик, диск, поняття, система, Файл, формат | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Друзі сайту
Хмаринка тегів

School89 © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz