П`ятниця, 29.03.2024, 15:15

Головна » Статті » Уроки » Захист Вітчизни (10кл)

Урок № 42

Тема: Засоби захисту шкіри

Навчально-виховна мета: ознайомити учнів із засобами за­хисту шкіри, її будовою, правилами догляду.

Навчальні питання:

1.      Звичайні засоби захисту шкіри;

2.      Спеціальні засоби захисту шкіри.

Місце проведення: клас з предмета «Захист Вітчизни».

Час: 45 хв.

Навчальні посібники: підручник «Захист Вітчизни» (2006 р.),

Матеріальне забезпечення: наочні посібники «Ізолюючі за­соби індивідуального захисту шкіри».

Вступна частина: 12-15 хв.

Шикування учнів у дві шеренги, рапорт командира вчителеві, перевірка юнаків, привітання.

Оголошення теми, мети та порядку проведення уроку.

Стройове тренування: повтор виконання команд, які тре­нували на попередньому занятті, вихід зі строю та повернення у стрій.

ОСНОВНА ЧАСТИНА: 27-30 хв.

Звичайні засоби захисту шкіри

Звичайні засоби захисту шкіри — це предмети одягу та взуття, що можуть бути в кожної людини. Найпростішим засо­бом захисту шкіри є робочий одяг (спецівка) — куртка і штани, комбінезони, халати з капюшонами, зшиті з брезенту, вогнезахисної чи прогумованої тканини або грубого сукна. Вони не тільки захищають шкіру від радіоактивних речовин і бактеріологічних засобів, а й не пропускають протягом деякого часу краплинно­рідкі отруйні речовини. Одяг із брезенту захищає від отруйних речовин (узимку — до 1 год., улітку — до 30 хв.).

Із предметів побутового одягу найпридатнішими для захисту шкіри є плащі та накидки з прогумованої тканини або вкритої хлорвініловою плівкою; зимові речі — пальта з грубого сукна або драпу, ватянки тощо. Від краплиннорідких ОР пальто із сукна або драпу разом з іншим одягом захищає: взимку — до 1 год. влітку — до 20 хв.; ватянка — до 2 год. Для захисту ніг потріб­ні гумові чоботи, боти, калоші: вони не пропускають краплинно­рідкі ОР до 3-6 год. На руки треба надягти гумові або шкіряні рукавиці.

Одяг слід застібнути на всі ґудзики, гачки або кнопки, комір підняти, поверх нього шию обв'язати шарфом чи хусткою; рукава обв'язати навколо зап'ястків тасьмами; штани випустити поверх чобіт (бот) і знизу зав'язати. Щоб посилити герметичність одягу, застосовують спеціальні клапани, що закривають розрізи піджа­ків або курток на грудях, пришивають клини в місцях розрізів на рукавах, штанах. Можна пошити капюшон з цупкої тканини або синтетичної плівки для захисту шиї та голови.

Звичайний одяг просочують спеціальним розчином, щоб не проникали пари й аерозолі отруйних речовин. Для цього треба: 250-300 г мильної стружки або подрібненого господарського мила розчинити у двох літрах нагрітої до 60-70°С води, долити 0,5 л олії і, підігріваючи, перемішувати протягом 5 хв. до утворення емульсії. Комплект одягу покласти в таз і залити гарячим роз­чином. Потім трохи викрутити та висушити. Підготовлений у та­кий спосіб одяг можна надягати на натільну білизну. Розчин не шкодить тканині, не подразнює шкіру.

Спеціальні засоби захисту шкіри

Спеціальні засоби захисту шкіри за принципом захисної дії діляться на ізолюючі та фільтрувальні.

Ізолюючі засоби захисту шкіри виготовляються з повітроне­проникних матеріалів — спеціальної еластичної та морозостійкої прогумованої тканини. Вони можуть бути герметичними та негерметичними. Герметичні засоби захисту закривають усе тіло та захищають від парів і крапель ОР, негерметичні — тільки від крапель ОР. Крім того, вони захищають від РР та БЗ.

До ізолюючих засобів захисту шкіри належать: захисний комбінезон (костюм), легкий захисний костюм Л-1 і загально­військовий захисний комплект.

Захисний комбінезон складається із зшитих в одне ціле курт­ки, штанів і капюшона. Захисний костюм відрізняється від ком­бінезона тим, що ці три частини виготовлені окремо.

У комплект захисного комбінезона та костюма входять, крім того, підшоломник, гумові чоботи та гумові рукавиці. Захисні комбінезони та костюми випускають трьох розмірів: 1-й — для людей зростом до 165 см, 2-й — від 165 до 172 см; 3-й — вище 172 см.

Легкий захисний костюм Л-1 складається із сорочки з ка­пюшоном, штанів, пошитих разом з панчохами, двопальцевих Рукавиць і підшоломника. Його розміри аналогічні розмірам за­хисного комбінезона (костюма). Л-1 використовується в розві­дувальних підрозділах ЦО.

Загальновійськовий захисний комплект (ЗЗК) складається

із захисного плаща з капюшоном, захисних панчох і рукавиць Плащі випускаються п'яти розмірів: 1-й — для людей зростом до 165 см, 2-й — від 165 до 170 см, 3-й — від 171 до 175 см 4-й — від 176 до 180 см, 6-й — вище 180 см. Підошва захисних панчох має гумову основу. Панчохи надівають поверх звичайного взуття і прикріплюють до< ніг хлястиками і шпениками, а до поясного, паска — тасьмою.. ЗЗК можна носити як накидку й одя­гати їв, рукави як комбінезон.

До фільтрувальних засобів захисту шкіри належить захисний фільтрувальний одяг (ЗФО-58), що складається з комбінезона осо­бливого покрою, онуч, чоловічої натільної білизни та підшолом­ника. Крім того, у комплекті с онучі для захисту шкіри на ногах від подразнення. ЗФО-58 застосовується в комплекті з протигазом, гумовими чобітьми та рукавицями.

ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА: 3-5 хв.

Наголошення на темі, цілях уроку, якості їх освоєння; під­биття підсумків виконання стройових вправ учнями, їх участі в бесіді (відповіді).

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: вивчити конспект, підручник, с. 365 368.

Категорія: Захист Вітчизни (10кл) | Додав: vindisel (22.03.2011)
Переглядів: 3839 | Коментарі: 1 | Теги: комплект, спеціальні, Засоби, одяг, шкіра, ДПю, звичайні, захист | Рейтинг: 5.0/1