Неділя, 05.05.2024, 19:30
Вітаю Вас Гость | RSS

Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 89

Пошук
Наше опитування
Скільки вам років
Всього відповідей: 1803
Відвідувачі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

[ Повна статистика ]
Яндекс.Метрика

Каталог статей

Головна » Статті » Вчителю інформатики » Інформатика (9кл)

Урок №1
 

Завантажити урок повністю

Урок №1

Тема: Поняття інформації та способів її подання

Дата _________________

Учитель __________________________

Мета: надати учням уявлення про інформацію, враховуючи різні її значення; розширити уявлення про дані, різновиди інформаційних повідомлень; сформувати поняття про інформаційні процеси. З’ясувати предмет вивчення інформатики, її мету і завдання

Базові поняття і терміни: Інформатика, інформація, інформаційні процеси.

Тип уроку: засвоєння нових знань, умінь, навичок.

Обладнання та наочність: комп’ютер, дошка, інструкції з ТБ у комп’ютерному класі.

Хід уроку

І. Організаційний етап

Заспокоїти збуджених, навести тишу та порядок у класі. Перевірка відсутніх.

________________________________________________________________________________

ІІ. Вступна бесіда

1.     Кабінет інформатики – кабінет підвищеної небезпеки (правила поведінки та ТБ).

2.     Будова шкільного курсу інформатики.

3.     Що, на вашу думку, означає слово «інформація»?

4.     Які способи подання інформації існують?

5.     Які ви знаєте носії інформації?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

         Фронтальна бесіда

1.     Як можна передати інформацію про те, що вхід заборонено?

2.     Які органи чуття людини відповідають за сприйняття інформації?

3.     Які існують види інформації?

4.     Як прадавні люди передавали інформацію?

ІV. Вивчення нового матеріалу (міні-лекція)

План вивчення теми:

1.     Поняття про інформацію та способи її подання.

2.     Дані. Різновиди інформаційних повідомлень.

3.     Вимірювання обсягу даних. Способи подання і кодування повідомлень, двійкове кодування.

4.     Поняття про інформаційну надлишковість

5.     Інформаційні процеси: отримання, збирання, зберігання, пошук, обробка і передавання інформації.

 

1.     Поняття про інформацію та способи її подання.

Усе наше життя пов’язане з інформацією. Ми отримуємо інформацію, коли спілкуємося з іншими людьми, слухаємо радіо, дивимося телевізор, читаємо книжку, газету або журнал. Ми передаємо інформацію, коли пишемо лист, телефонуємо або розповідаємо один одному про якісь події. Ми використовуємо інформацію, коли збираємося до школи, плануємо подорож на канікулах, розв’язуємо задачу.

І все ж, якщо спробувати пояснити, що таке інформація, то можна сказати так:

Інформація – це новини, факти, знання, отримані в результаті пошуку, вивчення, спілкування тощо;

Інформація – це відомості про об’єкти і явища навколишнього світу, їх властивості, які підвищують рівень обізнаності людини;

Інформація – це загальнонаукове поняття, яке включає обмін відомостями між людьми, між людиною і автоматичним пристроєм, між автоматичними пристроями, обмін сигналами в тваринному і в рослинному світі.

Повідомлення — найпростіша форма існування інформації. 

Знання - систематизовані поняття, уявлення, судження  

Інформацію подають за допомогою повідомлень – послідовності сигналів різною природи: звуків, текстів, зображень, жестів тощо.

2.     Дані. Різновиди інформаційних повідомлень.

Якщо будь - які повідомлення зафіксувати, наприклад, у вигляді тексту, числа або зображення, вони стануть даними.

Дані — повідомлення, подані у формалізованому вигляді.

Інформацію подають за допомогою повідомлень – послідовності сигналів різною природи: звуків, текстів, зображень, жестів тощо.

Повідомлення розрізняють за формою подання:

·        текстові(статті, реферати, віршовані твори тощо);

·        числові(температура повітря, швидкість вітру, вік людини тощо);

·        графічні(графіки, діаграми, піктограми, малюнки, фотографії тощо);

·        звукові(оголошення по радіо, телебаченню, дзвінок на перерву, музичні твори тощо);

·        умовні жести, сигнали (хитання головою на знак згоди, жести мови глухонімих, сигнали світлофора, семафорної азбуки на флоті тощо);

·        комбіновані (поєднання кількох із зазначених вище), в тому числі мультимедійні (мультфільми, кінофільми, музичні кліпи тощо);

 

3.     Вимірювання обсягу даних.

У комп'ютерних системах загальноприйнятим є метод кодування інформаційних повідомлень за допомогою лише двох символів, які називають двійковими цифрами й умовно позначають як «0» та «1».

Цей метод обрано тому, що майже всі сучасні комп'ютери здатні обробляти сигнали, які можуть мати лише два стани. Таким чином, для обробки інформації комп'ютером її необхідно подати у вигляді послідовностей цифр «0» і «1», наприклад: 010111001100110101 Стани «0» і «1» можна моделювати по-різному: як замкнений і розімкнений стан електричного кола, наявність чи відсутність намагніченої точки на пластині або змінення амплітуди електричного сигналу

Вимірювання довжини двійкового коду

Послідовність двійкових цифр називають двійковим кодом.

Кожна цифра, або розряд, у двійковому коді, називається бітом, а послідовність із восьми бітів — байтом.

Біт — один розряд двійкового коду.

Байт — послідовність із восьми бітів.

Біти та байти — це базові одиниці вимірювання довжини двійкового коди 

Наприклад, код 01011100 11001101 01 має довжину 18 біт, або 2 байти і 2 біти.

З байтів складаються кілобайти, гігабайти, мегабайти тощо:

• 1 кілобайт (1 Кбайт) - 1024 байти;

• 1 мегабайт (1 Мбайт) - 1024 Кбайт;

• 1 гігабайт (1 Гбайт) = 1024 Мбайт;

• 1 терабайт (1 Тбайт) = 1024 Гбайт.

 V. Засвоєння нових знань і вмінь.

Робота з підручником_______________________________________________________

Робота з додатковим матеріалом______________________________________________

Додаткові завдання

Перевести 4410 у двійкову систему числення (101100).

Перевести число 1011001112 у десяткову систему числення (359)

Навести приклади джерел інформації.

Навести приклади інформаційних процесів, що використовуються під час уроку.

Робота за компютером: робота з калькулятором - перевод із десяткової системи числення в десяткову, і навпаки.

VI. Підбиття підсумків уроку.

         Я вважаю, що мету нашого уроку досягнено, ми дізналися, що таке інформація, які існують види інформації, як кодується інформація, навчилися переводити із десяткової системи числення в десяткову, і навпаки. Всі молодці, всі дуже плідно попрацювали.

VII. Домашнє завдання

         Читати підр. (Н.В. Морзе) ст.6-20

         Підготувати повідомлення за темою: «Новини зі світу комп’ютерної техніки.

Вивчити конспект в зошиті

 

Категорія: Інформатика (9кл) | Додав: vindisel (17.01.2011)
Переглядів: 2446 | Коментарі: 1 | Теги: Поняття інформації та способів її п, скачать, завантажити, тематичне планування, план-конспект | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Друзі сайту
Хмаринка тегів

School89 © 2024
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz