Кагляк Валентина
Петрівна,
вчитель української мови та літератури
вищої категорії
Криворізької загальноосвітньої школи №89
Тема: Написання
прислівників через дефіс
Клас: 8 клас
Мета: дослідити та з’ясувати закономірності
написання прислівників через дефіс, домогтися практичного засвоєння правил
написання, формувати вміння користуватися прислівниками в мовленні, збагачувати
словниковий запас, формувати пізнавальну і творчу компетенції, розвивати
мислення, вміння чітко висловлювати думки, навички самостійної роботи,
виховувати дбайливе ставлення до
власного здоров’я, вміння його зберігати, формувати здоровий спосіб життя.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу. Урок-дослідження
Методи і прийоми: проблемно-пошуковий
метод, еврестична бесіда, спостереження за мовним матеріалом, робота в групах,
мовна гра, мовний експеримент, «Мозковий штурм», виразне читання вголос.
Здоров'язберігаючі технології: пальчикова
гімнастика, зорова гімнастика, сміхотерапія, релаксація, кольоротерапія.
ХІД УРОКУ
I.
Організація класу. Забезпечення емоційної готовності.
Вчитель: Доброго здоров’я бажаю вам, діти! Бо
тільки з ним можна знайти радість і щастя.
Епіграфом сьогоднішнього уроку будуть слова:
Безцінний скарб, що ми звемо здоров'ям,
Із юних літ нам треба берегти.
І це є головна потреба,
Дорожчого нічого не знайти!
II. Оголошення теми і мети. Мотивація навчальної
діяльності.
Вчитель: Завдання сьогоднішнього уроку-дослідити і з'ясувати
особливості написання прислівників через дефіс. На наш урок, окрім присутніх
запрошених, ще одну загадкову гостю…. Ви дізнаєтесь її ім’я, якщо відгадаєте
загадку:
Хтось у лузі біля річки
Загубив барвисті стрічки.
Дощик вгледів, підібрав,
Небесам він передав. (веселка)
Саме її я запросила на урок, але поки що вона заховалася за хмарами. А
засяє лише тоді, коли ми виконаємо на уроці всі заплановані завдання. (Вчитель
призначає асистента, який на дошку буде кріпити стрічки за кожне зроблене
протягом уроку завдання).
-
Що символізує веселка?
(радість)
Усміхніться всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям…
І тоді обов'язково тобі день веселим
буде!
То ж нехай добрий настрій допоможе
нам здолати будь-які труднощі на уроці.
-
Загадку ви розгадали, з
першим завданням впоралися
(1 стрічка – червоний: потрібен
органам кровообігу, ниркам і печінці. Він сприяє м'язовому розслабленню. Але
при роздратованості та підвищеній температурі слід уникати червоних тонів —
вони можуть лише нашкодити.)
-
Нумо, далі до роботи!
III. Вивчення нового навчального матеріалу
Мовний експеримент
До поданих прислівників додайте
префікси і суфікси з довідки. Утворені прислівники запишіть з префіксами і
суфіксами так, як пишуться з ними неозначені займенники. Зробіть висновок про
написання.
Як, скільки, де, куди, звідки, чому, коли, навіщо, десь, кудись, чомусь.
Довідка: казна, хтозна, будь, небудь,таки, от, то.
Додаткове завдання: з двома прислівниками
складіть речення про здоров’я.
(2 стрічка – помаранчевий: омолоджує та відновлює нерви та систему дихання, а також
поліпшує функцію підшлункової залози та селезінки, корисний при астмі та
бронхіті. Це колір життєвої енергії. Хочеш підняти настрій і підвищити життєвий
тонус — насолоджуйся апельсинами та морквою або одягни помаранчеву сукню.)
Пальчикова гімнастика
Вчитель:
Ми писали, ми трудились,
Наші руки вже стомились.
І щоб далі нам писати,
Треба пальці розім'яти.
Руки кілька раз тряхнемо
І писати знов почнемо.
Гра «Я- архітектор»
Утворіть прислівники від
прикметників, числівників, займенників за допомогою префікса -по і суфіксів -ому, -ему, -е, -и. Зробіть
висновок про написання.
Добрий, товариський, людський,
перший, мій, третій.
Додаткове завдання: розберіть за будовою
слово по- доброму. Складіть речення про ваше ставлення до інших людей. (3
стрічка – жовтий: перешкоджає застою жовчі, знижує підвищену кислотність,
очищує шкіру, стимулює інтелект, відновлює запаси мінеральних речовин в
організмі. Поганий настрій, проблеми зі шлунком або болить голова — розклади на
видних місцях жовті яблука та лимони або купи фігурку з бурштину.)
Вчитель: Щоб перейти до іншого виду роботи, подбаймо про свій
зір.
Зорова гімнастика
Уявіть квадрат, проведіть очима в
напрямках:
-
вгору-вниз;
-
зі сторони-в сторону;
-
по діагоналі з лівого
верхнього кутка в правий нижній і назад.
-
обведи очима сторони
квадрата.
-
заплющ і розплющ очі.
Мовне дослідження
Спробуйте вивести правило написання
прислівників, співставляючи слова двох груп, виявляючи між ними спільне і
відмінне. Зверніть увагу: від змінних чи незмінних слів утворилися подані.
Ледве-ледве Раз у раз
Врешті-решт Кінець кінцем
Рано-вранці День у день
Давним-давно Час від часу
(4 стрічка-зелений:
стабілізує кров'яний тиск і лікує аритмію, нормалізує діяльність
серцево-судинної та нервової систем. Також зелений колір - чудовий антисептик,
ще він освіжає, зміцнює м'язи та знімає головний біль.)
Сміхотерапія
Вчитель: Діти, посміхніться один одному. Адже як добре сміятись,
бути здоровим, розуміти гарний жарт. Він загубився в «Торбинці сміху»,
дістаньмо його, послухаймо, оздоровімося. (Діти дістають з торбинки декілька
смішинок-жартів, читають їх виразно вголос.)
1-й жарт
Вчитель: чому ми спочатку бачимо блискавку, а потім чуємо грім?
Учень: тому, що очі знаходяться попереду вух.
2-й жарт
- Ти не знаєш, хто у вашому класі
найлінивіший?
- Ні, не знаю..
- А ,може, ти скажеш, хто в класі сидить, коли всі
розв'язують задачі?
- Ааа.. так би
зразу й спитав. Це наш вчитель!!!
3-й жарт
-
Чому ти сьогодні отримав
двійку? Ти знову не зрозумів запитання вчителя?
-
Зрозумів, але вчитель
чомусь не зрозумів моєї відповіді…
Випереджаюче завдання: виступ учня про роль
сміху в житті людини.
(5 стрічка-блакитний:
має снодійний ефект. Обирай блакитні шпалери або штори у спальню-і спи солодко
та спокійно! Також колір неба сприяє лікуванню запальних процесів, застудних та
інфекційних захворювань.)
Творча робота
Спишіть, розкриваючи дужки і розподіляючи сполучення слів на 2 групи,
відповідно до написання.
Відпочивати (по) перше вересня.
(По)перше, я намагаюсь раціонально харчуватися, (по)друге займатися спортом.
Вітати (по) українському звичаю.
Співати (по) українському.
Гуляти (по) зимовому лісі. Одягнений
(по) зимовому.
(6 стрічка- синій, заспокоює нервову систему, позитивно впливає на органи дихання та
систему травлення. Цікаво: саме синій колір знижує апетит. Хочеш схуднути — їж
і пий із синього посуду, а на кухні повісь штори кольору моря.)
Релаксація (під музичний
супровід)
Сядьте зручно, заплющіть очі, уявіть
веселку, чудову гру її кольорів. Ви перебуваєте на відпочинку. Вам легко,
спокійно, приємно. Ви почуваєтесь вільно… А тепер встаньте, прогніться і над
головою зробіть дугу веселки. Сідайте.
Робота в групах
Вчитель:
А тепер час міркувати,
Свою творчість проявляти.
Активним і уважним будь,
Про епіграф не забудь!
I група. Ті, хто добре зрозумів тему, не має сумнівів у правописі прислівників.
Скласти пам'ятку «Правила здоров'я»
або скласти вірш про здоров'я, використовуючи прислівники, що пишуться через
дефіс.
II група. Ті, хто засвоїли, але не в усьому впевнені.
Розгадати кросворд «Написання
прислівників»
III група. Ті, для кого тема є незрозумілою.
Доповнити проект:
1.
Прислівники з частками
–будь…пишуться…
2.
Дефіс ставимо після
префіксів…,якщо прислівник має суфікси…
3.
Якщо прислівники
утворені складанням однакових слів або близьких за змістом, пишемо їх….
4.
Розрізняй прислівники з
префіксом –по від однозвучних слів з….
(7 стрічка- фіолетовий:
допомагає при хворобах нирок, жовчного та сечового міхурів, ревматизмі та при
всіх видах психічних і нервових порушень. Корисний для серцево-судинної
системи, а також сприяє зниженню температури та навіть підвищує інтелект.)
IV. Підсумки
Вчитель: усі завдання виконано. Зверніть увагу на веселку. Вона
засяяла усіма барвами, принесла нам радість пізнання і відкриття, добрий
настрій і здоров'я.
Тож, бережіть здоров'я, зміцнюйте і
примножуйте його. Будьте здоровими і щасливими!!!