РОЗРОБКА УРОКУ
З ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
ДЛЯ 7 КЛАСУ
НА ТЕМУ:
« КИЇВСЬКА РУСЬ ЗА ЧАСІВ РОЗДРОБЛЕНОСТІ.
ГАЛИЦЬКО-ВОЛИНСЬКЕ КНЯЗІВСТВО – ПРАВОНАСТУПНИК КИЇВСЬКОЇ ДЕРЖАВИ.»
МЕТА: узагальнити
та систематизувати знання учнів з найважливіших тем курсу про причини та наслідки драматичних
подій на терені Київської Русі в ХІ – ХІІІ ст., про періоди розвитку Галицько-Волинської
держави – правонаступниці Київської Русі; розвивати вміння аналізувати
інформацію, визначаючи їх причини та суть, оцінюючи їх значення, працювати з
картою, підручником; виховувати гордість за свою країну, її історичних діячів.
ОБЛАДНАННЯ: настінна карта, атласи, роздатковий матеріал, мікрофон.
ХІД УРОКУ
1.
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.
ВЧИТЕЛЬ: продовжуємо працювати над аналізом
найдраматичніших сторінок історії України, подіями ХІІ-ХІІІ ст., які призвели
до занепаду Києва та про важливу роль Галицько-Волинської держави, яка на ціле
століття продовжила існування держави східнослов’янських землях і стала
головним політичним центром України. Хто оголосить наш стратегічний план
роботи?
( повторити і узагальнити, закріпити
здобуті знання)
2.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ ЗАНЯТТЯ, ОЧІКУВАННЯ РЕЗУЛЬТАТІВ
УРОКУ.
ВЧИТЕЛЬ: зверніть
увагу на проблемне запитання, записане на дошці: « які події минувшини не
втратили актуальності сьогодні?»
3. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
ВЧИТЕЛЬ: сьогодні
ваші відповіді оцінюватимуться «успіхами», які потім перейдуть у бали. Скільки
балів за урок кожен матиме, таку оцінку й отримає.
ПРИЙОМ «МІКРОФОН»
Методом «мікрофон» учні один за одним визначають подані
поняття та терміни, отримуючи за кожну відповідь по1 «успіху» - балу.
1. роздробленість політична; 11.експансія;
2. династія;
12. Україна;
3. децентралізація; 13. боярська опозиція;
4. суверен;
14. ізгой;
5. вотчина; 15. спадкова вотчина;
6. боярська республіка; 16.
монголо-татари;
7. віче;
17. Золота орда;
8. ярлик;
9. хан;
10. баскак;
ПРИЙОМ «ЛАНЦЮЖОК»
-
Пригадаймо
основні дати теми. Коли відбулись ці події?
1097р.
похід Ігоря на половців
1169р.
перша згадка назви «Україна»
1199р. приєднання
Києва
1238р.
коронування Данила Романовича
1223р.
кінець Галицько-Волинської держави.
-
наступне
завдання для дівчат: Хто ці історичні постаті?
Андрій Боголюбський; Котян;
Ігор Святославович; Данило Романович;
Володимир;
Василько Романович;
Ростислав Володимирович; Інокентій;
Ярослав Осмомисл; Куремса;
Роман Мстиславович; Бурун
дай;
Чингісхан; Лев І;
Батий;
Юрій І.
-
а ці
завдання для хлопців: з якими подіями пов’язані ці географічні назви?
Річка Каяла;
місто Дорогочин;
Річка Калка;
місто Холм;
Місто Сарай;
місто Львів;
Місто Галич;
місто Володимир;
(ціна
кожної правильної відповіді – 1 «успіх»)
-
а тепер
працює весь клас! Що пов’язує ці
поняття?
1. Любецький з’їзд князів;
-
Захоплення
Андрієм Боголюбським Києва; - роздробленість Київської Русі Похід Ігоря на половців.
2. – княжіння Ярослава Осмомисла;
-
об’єднання
Волині і Галича - утворення
Галицько-Волинської держави
3. –створення монголо-татарської держави;
-
битва
на Калці – монголо-татарське іго- розорення Переяславської та Чернігівської
земель, Києва.
(ціна
кожної правильної відповіді – 1 «успіх»)
4.
РОБОТА В «ДОМАШНІХ» ГРУПАХ
ВЧИТЕЛЬ: таким чином, ми
з вами в основному повторили матеріал. Переходимо до безпосереднього
висвітлення основних питань. Для цього ви пересядьте в домашні групи, кожна з
яких представлятиме головне питання свого блоку. Тему ми вивчали 5 уроків, за
кожен урок відповідає одна домашня група. Кожна група підготувала одне питання
свого блоку.
(для
виконання окресленого завдання учні пересідають у домашні групи, які попередньо
готували питання, виділені вчителем як найважливіші).
-
а тепер
слово має спікер 1 групи.
( 1 група представляє питання: «Роздробленість Київської
Русі: її причини та наслідки».ціна одного широкого питання – 4 «успіхи»).
-
які
питання можна поставити 1 групі стосовно їх теми?
(члени інших груп ставлять запитання до першої групи за
темою)
-
феодальне
роздроблення Київської Русі, чому саме в ХІІ- ХІІІ ст.а не раніше чи пізніше?
-
питання
«темної конячки» ( воно може стосуватись вашої теми а може й ні. Додаток).
(один з членів першої групи йде до дошки і бере завдання
під «темню конячкою»; це завдання з історії рідного краю на даний період).
-
основне
питання 2 групи – «Утворення Галицько-Волинської держави».
(після виступу другої групи члени інших груп ставлять
запитання за їх темою)
-
коли
вперше з’являється назва «Україна»? яке місце України в історії
Галицько-Волинської держави?
( після відповідей обирають питання «темної конячки»)
-
слово
має 3 група. Матеріал, над яким працювала третя група, стосується боротьби
Київської Русі проти монголо-татар. Цей матеріал подається учнями за допомогою
карти. Слідкуйте уважно, чи використовується матеріал карти і водночас
сприймайте фактичний матеріал, бо він ще може стати у пригоді.
(після виступу 3 групи її члени, ставлять запитання іншим
групам стосовно своєї теми).
ПЕРЕДБАЧУВАННІ ПИТАННЯ.
1. які землі були захоплені монголо-татарами?
2. чому землі Південно-Західної Русі не були повністю
приєднані до складу Золотої Орди?
3. до яких наслідків для Київської Русі призвело
монголо-татарське нашестя?
(відповіді на питання «темної конячки»; слово має 4
група)
ПИТАННЯ ДЛЯ КЛАСУ.
1 Завантажте матеріал, щоб переглянути повністю |